Magnus + šachy + milióny

23.07.2025 06:00 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen chce z šachu udělat globální show – a i když sám ve Vegas selhal, jeho vize míří dál než k vítězství.

Ve světě šachu začíná nová éra. Nejde jen o to, kdo dá první mat nebo kdo má lepší přípravu. Jde o zábavu, emoce a sledovanost. Freestyle Chess, nový projekt bývalého mistra světa Magnuse Carlsena, se snaží proměnit šachy z tichého sportu pro zasvěcené v globální show, která by mohla soupeřit s tenisovým Wimbledonem nebo golfovým Masters. A Carlsen do toho jde naplno – jako hráč, jako tvář projektu i jako spoluzakladatel celé série.


Freestyle Chess Grand Slam Tour má pět zastávek na pěti kontinentech, první tři už proběhly. V německém Weissenhausu se hrálo v luxusním resortu, v Paříži vyhrál Carlsen a zinkasoval 200 000 dolarů. V polovině července se turnaj přesunul do Las Vegas, přímo do kasina Wynn. Poprvé se hrálo před živým publikem, s profesionální světelnou režií, komentátory do sluchátek i speciálním „Chesstivalem“, kde se proti šachistům postavili třeba bývalí hráči NBA. Hrálo se o velké peníze – vítěz Levon Aronian si odnesl 200 000 dolarů, Carlsen za třetí místo získal 100 000. Jen pro srovnání – vítěz Wimbledonu bere zhruba 3 miliony dolarů. Ale zatímco tenisová historie sahá do 19. století, Freestyle Chess začala teprve letos.


Formát turnaje je odlišný od klasických šachů. Figury jsou na začátku náhodně rozestavěny (tzv. Chess960), hráči mají méně času a žádné předem naučené varianty. Musí přemýšlet kreativně a rychle. „Dokonalost je nuda,“ říká Carlsen. „Chceme, aby šachy byly zábavné. Pro hráče i pro diváky.“ Součástí přenosů jsou i „zpovědnice“, kde hráči mluví přímo do kamery o tom, co se v partii děje. Pro diváky, kteří šachy zatím moc neznají, je připraven samostatný komentář, který vysvětluje vše od základů.

Carlsen je přirozeným lídrem celé myšlenky. Umí mluvit s médii, je populární na sociálních sítích, prodal své džíny z diskvalifikace na charitu a chodí na rozhovory k Joemu Roganovi. A i když v Las Vegas výsledkově zklamal – nepostoupil ze skupiny a porazil ho i indický teenager Praggnanandhaa – stále zůstává hlavní tváří celého projektu. Na slavnostním vyhlášení si s Niemannem, s nímž má dlouhodobě napjaté vztahy, sotva podal ruku. Ale to všechno je součástí show. I šachy potřebují rivalitu, příběhy a emoce.

Do konce roku zbývá ještě jedna zastávka – finále v Kapském Městě v prosinci. Freestyle Chess zatím boduje: přenosy měly podle pořadatelů dosah přes půl miliardy zhlédnutí, streamy sledují statisíce lidí, prize money se sčítají v milionech dolarů. Projekt podporuje i německý investor Jan Henric Buettner, který věří, že šachy mají potenciál stát se moderním sportem s celoročním programem a globálním publikem.


Carlsen doufá, že Freestyle Chess bude vstupní bránou pro nové fanoušky. „Chceme, aby komentátoři mluvili jako zvědaví začátečníci,“ říká. „Když někdo šachy nezná, ale chce je pochopit, tohle je šance.“ A i když mu ve Vegas nevyšlo vítězství, jeho plán přepsat šachová pravidla funguje. Šach už dávno není jen o tahu e4 – je o tom, co se děje před kamerou, za mikrofonem a v hlavách lidí, kteří to sledují.

A můj názor do diskuze? 

Souhlasím. Toto přesně šachy potřebují. Peníze, diváky, aféry, televizi a zájem fanoušků. Přál bych si, aby tento vítr přišel jednou i k nám. Aby si opravdu šachy získali přízeň sponzorů, médií a tisíce fanoušků. Možná se bude muset spoustu věcí a lidí u nás změnit. Ale až se to stane, bude to stát zato! 

(PK)


16x 2137x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
HumphreyvanWeiden

Carlsena jako člověka nemusím, ale toto dělá skvěle. Výborná reklama pro šachy. Mnoho lidí si tady stěžuje, že diváci šachu nerozumí a proto je nesledují. To je částečně pravda, ale jak člověk nejlépe porozumí šachu - začne je hrát na Internetu ! Pro rozvoj šachu je to nejlepší, co může být.

 

+2 | 23.07.2025 14:26

Petr Koutný

Magnus je dnes víc, než FIDE a vše okolo FIDE. Jak někde někdo psal, Magus FIDE nepotřebuje, ale FIDE Magnuse ano. Já bych se nedivil, kdyby až jendou Magnus trošku zestárne, že by si založil svojí federaci. Tentokrát by měl velkou šanci uspět. 

+1 | 23.07.2025 16:14

paulz

Tak Carlsen chce hlavně svůj byznys ke kterému samozřejmě FIDE nepotřebuje. A podle toho se chová. Stačí mu relativně pár nejlepších hráčů a zbytek je mu v docela ukradený. Což je docela příjemné pro absolutní špičku, ale v podstatě špatné pro ostatní. 

+1 | 23.07.2025 17:08

Petr Koutný

Jo, ale...borec jde hrát "fischerky" a vyhraje pět mega ( na naše). Zahraje celé turné a vyhraje cca 10 mega....ok žádný stress o elo, o žebříček...vždy se vymluvíš, že to jsou " jen" fischerky a že to jsou jiné šachy. Nezkazíš si jméno nějakým špatným výsledkem a když ti to sedne, pak ti všichni tleskají. U nás hráči hrají o drobné, profíci chodí do práce, mladí kluci po vysoké škole přestanou na sobě šachově makat, protože to finančně nedává smysl a jde to u nás do kopru.Jako, tak to je snad v celé Evropě....tím chci říct, Magnus si hraje svojí ligu a dělá to dobře....nakonec každé hrábě hrabou k sobě a né od sebe... 

+0 | 23.07.2025 18:08

Rio
Japonský šach má vysokú divácku sledovanosť. Pravidelne ho sleduje asi 5 miliónov Japoncov. A tak to bolo už v 19. storočí, keď Japonské noviny začali sponzorovať zápasy, pretože potom uverejňovali tieto partie pre čitateľov. Japonskí šachisti túto sledovanosť ale úplne zámerne získali tým, že v 17. storočí Tí najlepší z nich modifikovali tie pravidlá tak aby boli zaujímavé pre divákov (každá partia napríklad končí matom a nie sú remízy). A navyše je Japonský šach ako tenis - nemusíte byť dobrým hráčom ale tým ťahom ľahko porozumiete. Carlsen sa tak trochu snaží o niečo podobné - ale zatiaľ žiadna verzia šachu neprinesie reálne divákov. Šach je ako maratón alebo stolný tenis - baví to milióny ľudí ale nikto sa na to reálne nedíva. Snooker nevie hrať nikto ale sledujú to milióny.
+1 | 23.07.2025 13:21

honzales77

Myslíš sledovanost Snookeru v srovnání se šachy?! Snooker je více televizní sport.

Steve Davis, legendární snookerový šampion, byl dokonce prezidentem Britské šachové federace a napsal knihu o tom, jak se učil šachy. Naopak někteří šachisté sledují snooker jako relaxační sport.

Copilot:

Čína je snookerová velmoc.Oblíbený je zejména ve Velké Británii,zemích Commonwealthu a na Dálném východě.

Oba sporty mají hloubku, eleganci a náročnost, ale každý oslovuje jiný typ publika. Snooker je jako balet s koulí, šachy jako opera mysli.

U mě vítězí hokej,fotbal,silniční cyklistika,OH,lyžování,atletika,šachy...

+1 | 23.07.2025 15:37

Volksmarine

Diváci ? No asi takhle...téměř každý jiný sport má diváky kteří jsou součástí celé akce. Stojí, pískají, řvou, nadávají, chodí v dresech a čepicích a zpívají chorály a pod. Šachy mají zcela specifické diváky. Jednak je fakt, že tomu musí rozumět. Ale co jsem koukal na lichessu třeba na ten turnaj v Noesku koukalo online třeba i 5.000 lidí. A to se někteří prostřídají. A mnoho dalších si ty partie přehraje. (Jsou v době konání co já vím v práci). Ale, že bych někdy slyšel jako něco ve smyslu a Novoborští vypravili na exraligovou  sobotu 2 autobusy fanoušků...ne nejde jen o ně myslím NB. Nemáme dresy a fun cluby. Prostě jsou zcela jiní. Proč má magazín v šachu nízkou sledovanost ? No vždyť díky internetu všichni všechno už dávno vědí. Ono i na fotbal se dívá minimum lidí ze záznamu. Mám za to, že to co vymyšlí ten Magnus je krok správným  směrem. Lidi je do toho třeba nějak zatáhnout. BTW třeba v tom Hluku pár diváků bylo to ano. Ale lepším pohledu se dalo vypozorovat, že jde hlavně o rodiče. Možná nějaký trenér, kamarád.

+2 | 23.07.2025 14:22

Magiland

já jsem v hodnocení potenciálu šachů jako zábavy pro širokou veřejnost celoživotní skeptik - a vůbec to nesouvisí s jejich zajímavostí pro zasvěcené.

určitě se dají prezentovat tímto způsobem (globální show) - ale pokud to chcete sledovat, musíte jim rozumět. Můžete sledovat celé odpoledne Adama Ondru a přitom nikdy nic nevylézt, Davida Pastrňáka a nebýt nikdy na bruslích a třeba Pogačara a přitom jezdit na kole jen pro rohlíky. Ale je nesmysl sledovat hodiny Magnuse a netušit o co tam vlastně jde .. pokud nepatříte přímo do šachové komunity, tak vám nepomůže ani komentátor

jinak je samozřejmě dobře, že se do šachů daří sypat i větší peníze, to určitě vítám

+2 | 23.07.2025 09:53

PanPohoda

Ano, velká většina lidí prostě nedokáže nebo není zvědavá šachy sledovat. Chess.com vytvořil globální šachový trh. Funguje mu to, protože to poskládal z relativně malého počtu lidí rozsetých po celé zeměkouli.

+1 | 23.07.2025 12:10

Kamil šachista
To je určite pravda, ale na druhej strane je tu istý potenciál. Už viackrát sa ukázalo, že niektoré vecí môžu osloviť aj masy ľudí. Vidíme aj na youtube – šachových. Ľudia pribúdajú stále. Napr. Robert a Petr šachy majú vyše 13 tisíc fanúšikov, a to sú len 2 štáty... Pričom nemajú možno až toľko aktívnych členov obe zväzy (slovenský aj český) takmer dokopy. Čiže aj vďaka youtube môže pribudnúť veľa ľudí, čo si vyskúša šachy. Petr pozná to asi najlepšie, že koľko ľudí píše mu o tom, ako začali hrať šachy....
+3 | 23.07.2025 10:57

Poutnik

Stejně jako existuje POP music pro masy a klasická, vážná hudba, pro náročné posluchače, profilují se podobně zjevně i šachy. Moc z toho radost nemám.

+2 | 23.07.2025 06:07

Rubinus

Radost z toho mít nemusíme, ale rozhodují ti, co platí - naštěstí. A když tyhle turnaje seženou sponzory, zatímco ty klasické méně, není co řešit.

+1 | 23.07.2025 08:58

Petr Koutný
Ale vyhrát 200 tis USD na jednom turnaji je skvělá reklama. Mě to zní jako parádní nápad. Co vyhrávají na takových turnajích v dolarech, nikdo u nás nevyhraje v korunách ani na třech turnajích.
+2 | 23.07.2025 06:33

paulz

Tak je to v podstatě nějaké šachové reality show. Někomu se to může líbit, ale jestli to nějak zvýší popularitu šachu je otázka. Samozřejmě hodně navýší konta výběrové elity pro kterou je to v čele s Magnusem ideál. Celkově to může mít spíš negativní vliv na počet aktivních šachistů. 

+2 | 23.07.2025 09:45

Aragorn

"Přenosy měly podle pořadatelů dosah přes půl miliardy zhlédnutí, streamy sledují statisíce lidí, prize money se sčítají v milionech dolarů." Podle mne se jedná o výborný počin, který popularizuje šachy. Řada sportů se musela v posledních cca 30 letech změnit, aby nezapadla (např. biatlon, moderní pětiboj) a některé sporty upravily pravidla z důvodů zatraktivnění jejich přenosů.

+3 | 23.07.2025 08:14

MaX

PK: že vy to po tom AI nečtete? Já se při čtení minimálně čtyřikrát zarazil nad významem vět, místo abych článek přečetl plynule. A když se zmiňuje jiný formát turnaje – to nejdůležitější, tedy postupový pavouk, jste (nebo AI) úplně vynechal.

+1 | 23.07.2025 08:10